KONTAKT
Ak máte akékoľvek otázky, zaujímajú vás detaily, alebo chcete nejakým spôsobom priložiť ruku k dielu, neváhajte ma kontaktovať.
Spolu môžeme vytýčiť cestu k efektívnejšiemu Slovensku.
Ceny nehnuteľností sú na historických maximách, no vďaka dostupnosti hypotekárnych úverov je dnes nadobudnutie vlastnej nehnuteľnosti otázkou niekoľkých podpisov.
To však so sebou nesie celý rad negatív, medzi ktoré patria napríklad nárast zadlženosti (Slovensko sa zadlžuje najrýchlejšie spomedzi krajín EÚ), nízka pracovná mobilita (ľudia sa nechcú sťahovať za lepšími pracovnými podmienkami), ale aj riziko neschopnosť splácať svoje záväzky, pokiaľ by sa náhle zmenili ekonomické pomery
Ako to zmeniť? Zatraktívnením a oživením inštitútu nájomného bývania. Formát nájomných bytov je v západnom svete hojne využívaný a stále perspektívny, u nás ho však brzdí niekoľko zásadných prekážok.
Štátny fond rozvoja bývania neefektívne vynakladá svoje financie. Z celkovej sumy 250 miliónov eur ide na výstavbu nových bytových jednotiek 30 %.
Novelizovať zákon o Štátnom fonde rozvoja bývania. Odstrániť zbytočnú byrokraciu a zjednodušiť tak podmienky čerpania prostriedkov z fondu. Zvýšiť počet dostupných bytových jednotiek.
Vďaka iniciatíve Štátneho fondu rozvoja bývania máme na Slovensku veľmi unikátnu situáciu. Pod rúškom rozvoja regiónov sa stavajú bytové domy v okrajových či doslova vidieckych oblastiach. Práve v oblastiach, odkiaľ šikovní ľudia odchádzajú, odkiaľ sa mladé rodiny sťahujú za prácou.
Zmeniť legislatívu a odbúrať byrokratické prekážky, aby sa bytové jednotky stavali v lokalitách, kde je o ne skutočný záujem.
Množstvo nehnuteľností, ktoré sú vo vlastníctve štátu, je nevyužitých alebo doslova opustených a vyprázdnených.
Vhodnou zmenou legislatívy docieliť, aby sa z nevyužitých priestorov stali dostupné štartovacie nájomné byty.
V súčasnosti prakticky okrem kúpy nehnuteľnosti neexistuje primeraná forma samostatného bývania. Túto medzeru môže pomôcť zaplniť alternatívne formy vzťahu k nehnuteľnosti, akými sú napríklad družstevné byty. Touto formou by nájomca „získal“ nehnuteľnosť za nižšiu obstarávaciu cenu a následne by platil nižší nájom. Tento spôsob predstavuje pre záujemcov finančne nenáročnejšiu a flexibilnejšiu alternatívu nadobudnutia bývania.
Zavedenie inštitútu družstevných bytov, ktoré by malo za následok plošné zníženie obstarávacích cien bytov i mesačného nájomného; nájomníkom by zároveň ostal benefit v podobe možnosti odkúpenia, resp. odpredaja nehnuteľnosti.
Súčasný stavebný zákon, ktorý platí ešte od dôb normalizácie, brzdí rozvoj v mnohých smeroch. Nariadenia, ktoré obsahuje, nie sú v súlade s potrebami a požiadavkami súčasnej doby. Byrokratické obštrukcie čiastočne alebo úplne znemožňujú rozvoj a výstavbu nových bytových jednotiek.
Presadenie nového stavebného zákona, ktorý odstráni bariéry, urýchli konania, zníži vysokú byrokratickú záťaž.
Ak máte akékoľvek otázky, zaujímajú vás detaily, alebo chcete nejakým spôsobom priložiť ruku k dielu, neváhajte ma kontaktovať.
Spolu môžeme vytýčiť cestu k efektívnejšiemu Slovensku.